تهویه مطبوع


سیستم‌های تهویه مطبوع یا HVAC به سیستم‌های مختلفی معمولاً گفته می‌شود که هوای بیرون و داخل را جابجا می‌کند و در کنار آن، کار سرمایش و گرمایش ساختمان‌های مسکونی و تجاری را انجام می‌دهد. سیستم‌های تهویه مطبوع (HVAC) هوا را در زمستان گرم و در شرایط مطلوب و در تابستان هوا را سرد و تازه نگه می‌دارد. این سیستم‌ها همچنین هوای داخل اتاق را فیلتر می‌کند و تازه نگه می‌‌دارد تا شما را سالم و سطح رطوبت هوا را در سطح آسایش مطلوب نگه دارد.


  • چیلرها

چیلر یا سرد کن (به انگلیسی: Chiller) دستگاهی است که حرارت را از مایع (معمولاً آب) بر اساس سیکل تبرید تراکم بخار یا جذبی می‌زداید. این مایع می‌تواند برای خنک کاری هوا یا دستگاه‌ها( هواسازها و فن کوئل ها) استفاده شود که معمولاً به صورت سیکل و درون یک مبدل حرارتی جریان دارد. به عنوان یک محصول جانبی مهم، حرارتی که از مایع جذب شده یا باید به محیط خارج دفع شود یا برای کارایی‌های بالاتر برای مقاصد گرمایی استفاده شود.


  • پکیج یونیت

پکیج یونیت یا دستگاه روف تاپ پکیج (roof top package) دستگاه تهویه مطبوعی است که عمل تهویه کامل هوا شامل کنترل درجه حرارت هوای ورودی به محیط (هم سرمایش و هم گرمایش) ، کنترل رطوبت ، چرخش هوا در محیط و خارج نمودن آن و فیلتر کردن هوا را در یک واحد یکپارچه انجام می دهد و چون به موتوخانه نیازی ندارد و معمولا روی پشت بام نصب می شود به آن roof top گفته می شود.


  • هواساز‌ها

هواساز (به انگلیسی: Air Handling Unit) (بطور اختصاری AHU) دستگاهی برای تأمین هوای مطبوع و سالم با دستیابی به دما و رطوبت مناسب است. هواساز یکی از اصلی‌ترین دستگاه‌های تهویه مطبوع است که در مسیر چیلر و بویلر با کانال هوا قرار می‌گیرد. هواسازها در صنایع مختلف نیز برای تولید هوای مورد نیاز با درجه و رطوبت مورد نظر به کار برده می‌شوند.

  • فن کویل

دستگاهی جهت سرمایش و گرمایش و بطور کلی تهویه مطبوع در ساختمان‌های مسکونی، تجاری و صنعتی می‌باشد.در فن کویل‌ها درجه حرارت توسط ترموستات و مقدار رطوبت توسط هیومیدستات و مقدار هوا توسط فن و مقدار هوای تازه به روش‌های متداول کنترل می‌شود.

  • V R V

واژه VRV مخفف كلمات Variable Refrigerant Volume به معنای كنترل تغييرات حجم مايع مبرد بر اساس بار مورد نياز می باشد بدين مفهوم كه مقدار مايع مبرد با توجه به نياز سرمايشی و گرمايشی فضاها به صورت هوشمند و مجزا تغيير ميكند در حالی كه در كولرهای گازی متداول و يا سيستمهای اسپليت يونيت معمولی تبخير گاز و در نتيجه توليد برودت در كندانسور دستگاه انجام می پذيرد و امكان كنترل تبخير مايع مبرد به صورت مجزا در فضاهای مختلف پروژه وجود ندارد. علاوه بر اين در سيستم VRV ميزان اختلاف درجه حرارت بين يونيت داخلی و خارجی به كمترين حد خود رسيده و ضريب عملكرد (COP) سيستم به بالاترين مقدار خود خواهد رسيد.


  • داکت اسپلیت

داکت اسپلیت (اسپلیت کانالی) یکی از رایجترین سیستم های تهویه مطبوع در سطح جهان است، این سیستم همانند اسپلیت دیواری از یک واحد داخلی (هواساز) و یک واحد خارجی (کندانسور) تشکیل شده است که توسط لوله های مسی به یکدیگر متصل می گردند.


دیگر محصولات تاسیسات مکانیک