موتورخانه


سیستم‌های متداول سرمایش و گرمایش هر ساختمان با هر کاربری می تواند به دو نوع مستقل و مرکزی تقسیم شود. به سیستم هایی مرکزی، گفته می‌شود که کل تجهیزات مولد سرمایش و گرمایش و تجهیزات جانبی آن اعم از چیلرها، دیگ های آب گرم، منابع کویلی، سخت گیرها، پمپ ها وغیره در یک مجموعه به نام موتورخانه گردآوری شده و انرژی سرمایش و گرمایش را در کل ساختمان در جهت ایجاد تهویه مطبوع مناسب توزیع می‌کند.


  • دیگهای چگالشی

دیگ های چگالشی جدیدترین نوع از دیگ است که در آن مصرف سوخت کم و راندمان حرارتی بالا، در مقایسه با دیگ های معمولی بسیار زیاد است. در دیگ چگالشی دود حاصل از احتراق به عنوان یک مزیت شناخته شده است. بطوریکه دود، قبل از خروج از دیگ حرارت خود را به آب سرد ورودی می‌دهد و آن را پیشگرم می‌کند. این عمل باعث می‌شود تا شعله ایجاد شده زمان کمتری را صرف گرم کردن آب انجام بدهد و در نتیجه در مصرف گاز نیز صرفه جویی شود. بعبارتی بخار آب موجود در گازهای خروجی محصول احتراق ، با از دست دادن گرمای نهان تبخیر به آب مایع (یا به اصطلاح به کندانس) تبدیل می شود و این گرمای نهان نیز به آب داده می شود که این عمل اضافی بازدهی دیگ را تا ۱۰- ۱۲% بالا می برد. در حقیقت بخار آب یکی از محصولات احتراق است که در دیگ های معمولی در دمای بالا از دودکش خارج می شود. اما در دیگ ها یا پکیج های چگالشی با استفاده ی مجدد از گاز های اگزاست دما بالا جهت پیشگرم کردن هوای ورودی به دیگ ، دمای گاز های اگزاست تا ۶۰ درجه سانتیگراد پایین آورده می شود که این کاهش دما سبب تبدیل بخار آب موجود در دودهای اگزاست به حالت مایع می گردد به این پدیده کندانس گفته می شود. دیگ هایی که از این تکنولوژی استفاده می کنند به دبگ های چگالشی یا کندانس معروف هستند


  • دیگهای فولادی یا چدنی

دیگ های فولادی آب گرم به صورت یک پارچه در دو نوع کلی تولید می شوند و بر حسب سفارش خریدار بر اساس ظرفیت مورد نیاز ساخته و عرضه می شوند. این دو نوع عبارتند از:
- دیگ های فولادی با لوله های آتش یا فایر تیوب: که در آن گازهای ناشی از احتراق ماده اشتعال زا از داخل لوله ها عبور می کند.
- دیگ های فولادی با لوله های آب یا واتر تیوب: که در آن آب از داخل لوله ها می گذرد.
دیگ فولادی آب گرم بایستی علاوه بر فراهم کردن گرمای مورد نیاز برای گرم كردن آب گرم مصرفی ساختمان، تلفات حرارتی ساختمان را نیز تامین كند. برای تلفات حرارتی درنظر گرفته نشده نظیر تلفات حرارتی مخزن انبساط (كه روی بام نصب شده) یا تلفات حرارتی ناشی از لوله های عایقکاری نشده و .... درصدی به عنوان ضریب اطمینان در نظر گرفته می شود


  • منابع کویلی

منبع کویل دار مخزنی است جهت تأمین آب گرم بهداشتی که از آب گرم یا بخار خروجی دیگ، جهت گرم کردن آب سرد ورودی شهر استفاده می‌شود. این آب گرم یا بخار خروجی از بویلر، در داخل کویل حرارتی از چند شاخه لوله رفت و برگشتی گردش نموده و پس از تبادل حرارت با دیوار لوله‌های آن از کویل خارج می‌گردد. انتقال حرارت انجام شده باعث گرم شدن لوله (مسی، استیل، …) شده در نهایت منجر به گرم شدن آب سرد خارج لوله که آن را احاطه کرده است می‌شود.

  • سختی گیرها

املاح کلسیم و منیزیم از جمله ناخالصی های آب به شمار می‌رود که مقدار بیش از حد این املاح برای مصارف صنعتی و خوراکی مناسب نمی باشد. از آنجایی که سختی آب عامل تشکیل رسوب در دیگهای بخار، مبدل های حرارتی ، برج های خنک کننده و سیستم های سرد کننده و غیره می باشد سختی گیرهای رزینی راه حل مناسبی برای مقابله با سختی آب می باشند.


  • پمپ‌ها

پمپ آب وسیله ای کاربردی برای بالا کشیدن یا جا به جا کردن آب است که از آن در ساختمان های مسکونی، تجاری ، اداری و …. استفاده می شود. در حال حاضر، انواع مختلفی از پمپ آب در بازار وجود دارد. اما قطعا همه‌ی آنها برای کاربردهای مورد نیاز شما، مفید نیستند. شناسایی و انتخاب پمپ آب مناسب، در کاهش هزینه ها به شما کمک خواهد کرد و آبرسانی برای کاربرد مورد نظر شما به شکل مطلوب تری صورت می گیرد.


  • بوستر پمپ آبرسانی

امروزه با توجه به افزایش تعداد منازل آپارتمانی و افزایش جمعیت شهری آب‌رسانی به ساختمان‌ها و منازل و تنظیم فشار آب مورد نیاز خانه ها با مشکل مواجه شده است. برای حل این مشکل از بوستر پمپ آب‌رسانی استفاده می شود. بوستر پمپ برای تنظیم فشار آب داخل لوله در ساختمان ها ، مدارس ، ادارات ، کارخانه ها و غیره استفاده می‌شود .


پروژه های مرتبط

IMG_0015
پروژه مسکونی خیابان مشتاق تامین و اجرای کلیه تجهیزات موتورخانه
IMG_0304
پروژه مسکونی خیابان مسرور تامین و اجرای کلیه تجهیزات موتورخانه
IMG_0305
نمونه پمپ های سیرکولاسیون اجرا شده

دیگر محصولات تاسیسات مکانیک